Адвокат Бабенко Сергій
Арешт автомобіля в рамках виконавчого провадження
Авторка статті: Даріна Коваленко
2023 рік

Ні для кого не секрет, що арешт автомобіля є, м`яко кажучи, неприємною ситуацією для кожного його власника. Всі ми розуміємо, що просто так це не відбувається. Тому, для позитивного вирішення проблеми наведемо алгоритм її виявлення та подальшого вирішення.

Що може бути підставою для накладення арешту на автомобіль?
Такою підставою може бути:
1. рішення суду про стягнення заборгованості (кредит, аліменти, тощо);
2. кримінальне провадження (коли авто визнане доказом у справі);
3. забезпечення позову (коли суд накладає арешт на автомобіль задля забезпечення гарантії можливості виконання в майбутньому судового рішення);
4. штраф за порушення Правил дорожнього руху.

І якщо у випадку кримінального провадження або забезпечення позову арешт накладає суд, то у випадках рішення суду про стягнення заборгованості, яке набрало законної сили, або отримання штрафу за порушення ПДР, арешт накладає приватний або державний виконавець. І розмір штрафу може бути навіть кілька сотень гривень. Але … маємо справу з відкритим виконавчим провадженням.

Як дізнатись, чи відкрито виконавче провадження та чи накладено арешт на автомобіль?
Для перевірки наявності ВП та арешту можна скористатись декількома способами.
1. Перевірте чи є щодо вас відкрите виконавче провадження в Автоматизованій системі виконавчих проваджень (АСВП) (введіть свої ПІБ, дату народження або РНОКПП (ідентифікаційний код) в розділі «Боржник»). Доступ до системи є безкоштовним, але обмеженим. Якщо ви побачили запис про виконавче провадження, потрібно зв`язуватися з виконавцем для отримання додаткової інформації;
2. Перевірте застосунок "Дія" у розділі «Послуги» - «Виконавчі провадження». Якщо таке є, там можна знайти майже всю необхідну інформацію та документи по провадженню, зокрема постанову про арешт автомобіля;
3. Перевірте так само Реєстр боржників на наявність боргів, які можуть бути підставою для відкриття виконавчого провадження та накладення арешту.
Зазначені способи є актуальними, якщо саме ви є власником автомобіля. Якщо ви користуєтесь автомобілем на підставі «генеральної довіреності», тоді способи отримання інформації будуть інші.
1. Отримати витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (ДРОРМ). Але з початку війни доступ було обмежено.
2. Направити запит до сервісного центру МВС. Тут два варіанти: самостійно (термін на розгляд вашого звернення: 30 днів) або за допомогою адвоката (термін на розгляд адвокатського звернення: 5 робочих днів).

Отже, якщо виконавче провадження все ж відкрите, то висока ймовірність, що на автомобіль накладено арешт. І, якщо це так, то автомобіль також може бути оголошено в розшук.

Що робити, якщо виконавче провадження відкрите та арештовано автомобіль?
Якщо ви опинилися в такій ситуації, ось кілька кроків, які варто вжити:
1. Дізнайтесь деталі виконавчого провадження: номер виконавчого провадження, інформацію хто є стягувачем, хто виконавець та його контакти). Ця інформація є доступною на сайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень (АСВП), а також в застосунку «Дія». В «Дії» ви навіть зможете побачити основні документи по провадженню, а саме постанови про відкриття ВП/арешт/оголошення в розшук, тощо (див. пункт 3).
2. Важливо! Виконавець повинен направити постанову про відкриття виконавчого провадження. Якщо ви її не отримали, то це є порушенням ваших прав. З іншого боку, з’явиться підстава для поновлення строку на оскарження арешту, якщо такий було пропущено.
3. Ознайомитись із матеріалами справи. Вам необхідно отримати ідентифікатор доступу до автоматизованої системи виконавчих проваджень. Таку інформацію можна отримати у виконавця та в застосунку "Дія" у розділі «Послуги» - «Виконавчі провадження».
4. Яка ваша позиція щодо боргу? Якщо ви його визнаєте та готові погасити, сплачуйте борг та всі виконавчі витрати. Якщо ні, то можна оскаржити в судовому порядку підставу накладення арешту (незаконні дії виконавця або документ, на підставі якого було відкрито виконавче провадження).
5. Виконавець має скасувати постанову впродовж 24 годин після отримання інформації про сплату боргу (необхідно подати квитанцію) або судового рішення про її скасування.
6. Важливо! Перевірте, чи скасував виконавець постанови та чи закрив провадження. Оскільки бувають випадки, коли борг вже відсутній, а виконавче провадження залишається відкритим, а сам арешт залишається незнятим через бездіяльність виконавця.

Якщо арешт накладено на автомобіль куплений за «генеральною довіреністю»?
Ця ситуація складніше у випадку, коли боржником є попередній власник. Тому, подальший алгоритм дій залежить від конкретних обставин справи. В таких випадках краще звертатись до адвоката.
Тому, перед купівлею автомобіля рекомендуємо перевіряти інформацію про нього та його власника за всіма реєстрами. Цей крок убезпечить вас від такого роду проблем.

  • Взагалі, в таких ситуаціях потрібно діяти оперативно. Особливо, коли йде мова про приватних виконавців, оскільки вони досить швидко виконують свою роботу. Тому, рекомендуємо не затягувати вирішення цієї ситуації. А якщо Вам буде необхідна допомога – звертайтесь.
Мої контакти
Телефон: 050 147 95 15
E-mail: babenko.sergiy@gmail.com
Адреса офісу: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 12
Made on
Tilda