Адвокат Бабенко Сергій
Постановка жінок на військовий облік
Автор статті: Марія Кошова
2022 рік

Любі наші жінки, можете видихнути з полегшенням, адже постановка жінок на військовий облік відтерміновується на 1 рік, до 01 жовтня 2023 року. Підставою для цього є Наказ Міністерства оборони України від 06.09.2022 р.
№ 259.

Хто підлягає взяттю на військовий облік?

Згідно із положеннями Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовому обліку підлягають лише ті жінки, які відповідають таким вимогам:
· вік: від 18 до 60 років;
· відсутність протипоказань за станом здоров’я;
· є відповідна спеціальність або професія, споріднена з відповідною військово-обліковою спеціальністю (їх перелік передбачений Наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. № 313).

Внаслідок негативної реакції суспільства, масового невдоволення у лютому 2022 року Міністерством оборони України (далі – «Міноборони») було прийнято рішення про внесення змін до вищезгаданого Наказу та скорочено перелік спеціальностей і професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, із 35 (тридцяти п’яти) до 14 (чотирнадцяти) фахових напрямів.
Щоправда, перелік цих спеціальностей і професій навіть після внесених Міноборони змін залишається досить об’ємним.

Так, згідно з Наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. № 313 до числа назв споріднених спеціальностей, за якими жінок братимуть на військовий облік, відносять:
1) хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
2) телекомунікації та радіотехніка;
3) інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
4) метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
5) науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
6) харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
7) забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
8) фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
9) стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
10) біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
11) ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
12) облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
13) видавництво та поліграфія;
14) психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

Окрім того, Наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. № 313 закріплює також перелік назв споріднених професій, серед яких:

1) професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, професіонали в галузі медицини (крім медичних сестер), професіонали в галузі лікувальної справи, професіонали в галузі стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, професіонали в галузі фармації, провізори, професіонали в галузі медико-профілактичної справи, наукові співробітники в галузі медико-профілактичної справи, інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства), допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів в галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);

2) професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства, медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;

3) оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я;

4) професіонали в галузі ветеринарної медицини, ветеринари, асистенти ветеринарів, допоміжний персонал у галузі ветеринарії;

5) менеджери (управителі) на пошті та зв’язку, службовці, що зайняті на пошті та подібними роботами;

6) кухарі;

7) перекладачі та усні перекладачі.

Варто також наголосити на тому, що на сьогодні відсутні будь-які роз’яснення як на рівні нормативно-правових актів, так і від органів державної влади щодо способу визначення спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями – чи за записом у документі про освіту, чи записом у трудовій книжці (фактичним досвідом роботи). Якщо ж мова йде про ФОП, то їх вид діяльності може визначатись за КВЕДами.

Порядок взяття жінок на військовий облік жінок у добровільному порядку

У разі волевиявлення, у добровільному порядку, жінки можуть стати на військовий облік у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за їх місцем проживання до 01 жовтня 2023 року.

До переліку необхідних документів для постановки на військовий жінок відносять:
· заяву про взяття на військовий облік;
· паспорт громадянина України або ID-картка;
· реєстраційний номер облікової картки платника податків;
· військово-обліковий документ;
· свідоцтво про народження дітей (якщо є).

Слід пам’ятати, що з моменту добровільної постановки на військовий облік на жінок розповсюджуються аналогічні, як і для чоловіків, обмеження, зокрема, заборона на виїзд за кордон під час воєнного стану, крім виключень, передбачених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

До моменту, доки жінка не стала на військовий облік, навіть після 01 жовтня 2023 року, на вас не будуть поширюватись заборони чи обмеження щодо перетину державного кордону.

Важливо також наголосити на тому, що постановка жінок на військовий облік не означає мобілізацію жінок. Постановка жінок на військовий облік означає лише інформування держави про те, що такі жінки є військовозобов’язаними.
Для того, щоб бути призваними на військову службу або мобілізованими, необхідно спочатку пройти медкомісію та відповідне навчання, і лише у випадку наявної потреби у держави бути мобілізованими.

Відповідальність за ухилення від постановки на військовий облік


На сьогодні за ухилення від постановки на військовий облік передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Так, відповідно до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
· порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, штраф у такому випадку становитиме від 510 до 850 грн);

· повторне протягом року вчинення вищезазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, штраф у такому випадку становитиме від 850 до 1700 грн).

Згідно з ч. 1 ст. 337 Кримінального кодексу України ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, штраф становитиме від 5 100 до 8 500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

Варто підкреслити, що жінки, які не стали на військовий облік, не належать до категорій «призовник», «військовозобов’язаний» чи «резервіст». У зв’язку з цим, жінки не можуть бути визнані ні суб’єктами вищезазначених правопорушень, ні бути піддані адміністративної або кримінальної відповідальності. Окрім того, наразі відсутні граничні строки взяття жінок на військовий облік, що унеможливлює притягнення жінок до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Висновки

Підсумовуючи, можемо зазначити наступне: вимоги щодо взяття жінок на військовий облік з 01 жовтня 2023 року та перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, залишаються чинними. На сьогодні відсутні будь-які роз’яснення як на рівні нормативно-правових актів, так і від органів державної влади щодо способу визначення спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Окрім того, станом на зараз не встановлені граничні строки взяття жінок на військових облік, що робить неможливим притягнення жінок до адміністративної чи кримінальної відповідальності за ухилення від постановки на військовий облік.
Єдине, що залишається – вірити в ЗСУ, підтримувати наших захисників та захисниць фінансово шляхом донатів, а також стежити за появою нових роз’яснень від держави та можливим внесенням змін до описаних у статті законів та супровідних нормативно-правових актів.

Мої контакти
Телефон: 050 147 95 15
E-mail: babenko.sergiy@gmail.com
Адреса офісу: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 12
Made on
Tilda